Droga Pani Krystyno,
NAJSERDECZNIEJ GRATULUJĘ NAGRODY KISIELA!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19.11.2011
Bieńkowska, Paradowska, Janda - trzy kobiety z Nagrodami Kisiela
Elżbieta Bieńkowska, Janina Paradowska oraz Krystyna Janda zostały laureatkami Nagrody Kisiela 2011.
Po raz pierwszy nagrody przyznawane przez Kapitułę i tygodnik WPROST trafią do trzech kobiet. Do tej pory laureatkami Nagrody Kisiela w jej prawie 20-letniej historii były Henryka Bochniarz, Teresa Bogucka, Irena Eris i Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Nagrody przyznawane są trzem osobom wybranym spośród polityków, publicystów i przedsiębiorców, którzy - zdaniem kapituły - mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami.
Laureatów wybiera Kapituła, w której zasiadają dotychczasowi laureaci nagrody, w tym m.in. prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, premier Donald Tusk, prof. Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, Marian Krzaklewski, Jan Kulczyk, Janusz Lewandowski, Andrzej Olechowski, Sobiesław Zasada oraz redaktor naczelny WPROST, Tomasz Lis. Obradom Kapituły tradycyjnie przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki.
Tegoroczne spotkanie Kapituły odbyło się w Kawiarni Rozdroże, w której przez wiele lat wręczano Nagrody Kisiela i w której patron nagrody miał „swój” stolik. Laureatów spośród osób nominowanych w trzech kategoriach – polityk, publicysta i przedsiębiorca. W każdej kategorii członkowie Kapituły zgłosili po kilkanaście nominacji. Wśród nominowanych byli m.in. Michał Boni, Ewa Kopacz, Janusz Palikot i Krzysztof Kozłowski, ks. Adam Boniecki, Andrzej Sadowski, Aleksander Smolar, Joanna Solska oraz Leszek Czarnecki, Adam Góral i Zygmunt Solorz-Żak.
W tym roku laureatów we wszystkich kategoriach wybrano w drugiej turze. Tradycyjne jednozdaniowe uzasadnienia wyboru dla tegorocznych laureatów brzmią: dla Elżbiety Bieńkowskiej - "Za mnożenie przez dzielenie", dla Janiny Paradowskiej - "Za własny głos", a dla Krystyny Jandy - "Za kolejną rolę życia".
Uroczysta gala wręczenia Nagród Kisiela odbędzie się 11 grudnia 2011 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Relację z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na antenie TVP2. Honorowy patronat nad Nagrodami Kisiela sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Mecenasami tegorocznej edycji Nagród Kisiela są PKO Bank Polski oraz PGNiG. Partnerami gali są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Uniwersytet Warszawski oraz W.Kruk. Patronami medialnymi są TVP2, Gala, Radio PiN oraz Interia.
Pierwsze Nagrody Kisiela zostały wręczone w 1991 r. Laureatów wskazał osobiście Stefan Kisielewski. Od 1992 r. nagrody przyznaje Kapituła, a patronem i organizatorem Nagród Kisiela jest tygodnik WPROST, z którym felietonista był związany w ostatnim okresie życia. Po krótkiej przerwie, w 2010 r. WPROST i jego nowy wydawca, Platforma Mediowa Point Group podjęły działania przywróciły nagrodę. Pierwszymi laureatami po przerwie zostali Jerzy Buzek, Andrzej Mleczko i Krzysztof Olszewski. Także od 2010 r. WPROST przypomina swoim czytelnikom sylwetkę i twórczość Stefana Kisielewskiego, na stronie internetowej tygodnika można przeczytać jego felietony, a na łamach gazety – komiks przypominający historię Kisiela.
Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis, laureat Nagrody Kisiela w 2005 r.
http://media.point-group.pl
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPOTKANIE W RADIO CAFE, ANKA KOWALSKA - (1932-2008) - od „Pestki” do „korkowca”
Dziś, dzięki Pani przemierzyłam kolejny bardzo ciekawy szlak...
Albowiem to dzięki Pani, znajduję się w miejscach, czytam.. itd o rzeczach, faktach, ludziach niezwykłych, wartościowych, dzięki Pani odbywam szereg interesujących spotkań...
Jeśli o mnie chodzi świetnie pełni Pani rolę "Fundacji na Rzecz Kultury" za co bardzo dziękuję.
I dziś kolejny taki dzień i spotkanie nt. Anki Kowalskiej, której "Pestkę" poznałam oczywiście dzięki Pani,
a film, który Pani stworzyła, jest najpiękniejszym filmem o miłości, jaki kiedykolwiek widziałam,
a zarazem moim ulubionym. O tym, że każdy ma w sobie pestkę...
Jakże mało wiem o samej autorce, o czasach w jakich żyła i jak żyła...
Chciałam nabyć "Folklor tamtych lat"... tymczasem przeżyłam chwilę grozy /nawet więcej niż "chwilę"/, kiedy się okazało, że torba nie zawiera portfela, co więcej - nie wiem gdzie jest... Na szczęście zguba odnaleziona, ale niestety poza Radio Cafe, więc póki co nie mam "Folkloru..."
A przed rozpoczęciem spotkania, z rozmów w kuluarach:
- A pani Janda, zagra w końcu Curie-Skłodowską? Bo chyba się przygotowuję do roli, i te włosy...
- W ogóle wyładniała/odmłodniała/zeszczuplała...
Od siebie dodam, że lubię Panią w dłuższych, lekko /jak dziś/kręconych włosach..
Oczywiście podjęłam się próby cyfrowego uwiecznienia dzisiejszego wieczoru: