Próby teatralne

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Próby teatralne

Postprzez Glossary Cz, 17.03.2011 22:58

Szanowna Pani Krystyno,

czytałam ostani wpis. Próby w teatrze muszą być ekscytujące. My - widzowie oglądamy efekt końcowy. Państwo, pracują i pracują bez tchu, bez dekaracji, bez kostiumów... Czysty tekst i dykcja.

Nie mam pojęcia o kuluarach powstawania spektaklu. Taki ze mnie "zielony" ludek :-) Pamiętam jednak przygotowania mojej Córki do szkolnych ról teatralnych. Dzieci ćwiczyły 3 czasem 4 miesiące. Ciągle ten sam tekst, te same próby. Nuda, nuda, nuda, jak mawiała moja Córka. Może dlatego, że tylko Ona była na tip top przygotowana. Znała nie tylko swoją rolę (nieskromnie powiem, że zawsze główną), ale o dziwo role wszytkich pozostałych współuczniów. Role męskie, żeńskie...

Od razu przypomina mi się Irena Kwiatkowska, która też była takich "pracusiem" na 100%. Znała role i kwestie nie tylko swoje, ale i współaktorów.

Miło patrzeć na efekt końcowy przedstawienia, ale właśnie dzięki doświadczeniom mojej Córki, wiem ile to Państwa kosztuje trudu i pracy. P O D Z I W I A M ten etap pracy. Ileż ja się w domu nasłuchałam od swojej latorośli "tekstów"... Uff, nie było łatwo pytać, słuchać i w kółko powtarzać ten sam fragment tekstu do perfekcji. Do idealnego brzmienia.
Za te próby dziękuję najbardziej!! I zawsze podziwiam (-łam) Państwa pamięć. Tak, jak podziwiam pamięć mojej Córki. Naprawdę nie zdajecie sobie Państwo - widzowie sprawy, jaki to trudny zawód. Ale i piękny, cudny. Przedstawienia mojej Córki pamiętam do dziś i to ogromne wzruszenie, łzy, że się wszystko udało...

Dlatego składam same serdeczności dla Pani i wszystkich innych aktorów na próbach :-)
Joanna M.
Glossary
 
Posty: 14
Dołączył(a): So, 26.02.2011 16:44

Re: Próby teatralne

Postprzez Krystyna Janda Pt, 18.03.2011 00:51

Dziekuję za list. Nauczenie się ról na pamięć to naprawdę drobiazg w stosunku do innych elementów budowania roli i spektaklu. Serdeczności.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja