Z Pamięci

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Z Pamięci

Postprzez helen Śr, 19.01.2011 21:49

Wczoraj skończyłam "Z Pamięci "- Marii Iwaszkiewicz, która opisuje swój dom rodzinny - Stawisko. Jakże wspaniała jest to książka. Jak wiele można się z niej nauczyć. Osobiście najbardziej podobała mi się historia kucharza państwa Iwaszkiewiczów - Władysława (nomen omen) Kucharskiego, który otrzymał złoty zegarek ( od księcia, u którego prowadził przed wojną kuchnię, zanim trafił na Stawisko) za przygotowanie jajek mole. Rzeczywiście sam przepis, zacytowany przez panią Marię w całości, wprawia w zdumienie. Nie wspominając dalszych opisów jaj, kaczek i legumin, które kucharz Kucharski tworzył.
Kiedy to czytam - ja rocznik 72, myślę sobie, że my się zachwycamy i odkrywamy p. Nigellę Lawson czy p. M. Gessler, a tak na prawdę nie mamy pojęcia, jak się kiedyś wspaniale gotowało.

Podobała mi się także jedna mała dykteryjka dot. wuja, który sytaucje, szczególnie tragiczne i smutne potrafił, rozbroić jednym celnym - "a to świetnie". Postanowiłam wprowadzić ten zwrot w życie. I od dzisiaj obojętnie, czy się wali, czy się pali, wszystko kwituję - "a to świetnie".

Serdeczności,

Helen
helen
 
Posty: 12
Dołączył(a): Cz, 30.04.2009 21:35

Re: Z Pamięci

Postprzez Krystyna Janda Cz, 20.01.2011 12:17

Tak, znam tę książkę , wspaniała, dla amatorów takich opowieści i wspomnień. Ja jestem nie tylko amatorka na takie lektury , jestem fanką. Pani Maria jest uroczą , miła, szalenie kontaktowa osobą. Bardzo Ją lubię. .Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja