kilka dni

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

kilka dni

Postprzez Magnolia Śr, 01.09.2010 23:20

Kochana Pani Krystyno,

Ostatnie dni spędziłam (dla odmiany :wink: ) u Pani w Teatrze.. :oops:

Czwartek
Tego dnia obejrzałam "Darkroom". Zadano mi bowiem niebezpieczne pytanie czy nie idę na "Darkroom". Nie umiem nie zareagować na propozycję pójścia do Och/Polonii... I poszłam. I przyznam się, że nie pierwszy raz i nie pierwszy raz na tej scenie obejrzałam ten spektakl oraz.. nie bez przyjemności.. :)

Niedziela
Znów bez determinacji.., zostałam mianowicie, że tak powiem wezwana do odpowiedzi, przez forumową koleżankę.., tzn do stawienia się w Teatrze, w Och-Teatrze, w Zaświatach... Bardzo miły, zabawny spektakl. Choć ja oczywiście kolejny raz.. Wspaniała rozrywka. A Lulu taka miluśna, jednak nieupilnowana wędruje swoimi ścieżkami :) Ale że ma duszę to i tak wraca do raju :)

Poniedziałek
Flamenco oczywiście. Niestety od połowy, jeśli nie wcześniej... w deszczu.

Obrazek
Obrazek

Artyści występujący byli bardzo dzielni i tym większy dla nich ukłon, bo mimo niedogodności wypadli wspaniale.

Wtorek
Niestety strasznie lało i tak pada do dziś :( co gorsza nie zapowiada się, że przestanie. Obawiam się o pogodę 4 września...
Wieczorem dzięki uprzejmości TV mogłam zobaczyć Uroczystości 31 sierpnia oraz Pani recytacje.

Obrazek

Dziś (1.09)
Wybrałam się do kina na film "Kucharze Historii". Wspominam o tym, ponieważ teraz, kiedy będę słuchać Tonki mówiącej o towarzyszu Tito, będę wiedziała o kim mowa i pomyślę sobie, że też go widziałam... :) W filmie tym mianowicie (dokumencie) opowiada o swoim gotowaniu podczas wojny mi.in. osobisty kucharz właśnie towarzysza Tito... Przy okazji film bardzo ciekawy, właśnie o kucharzach gotujących dla żołnierzy podczas różnych wojen i różnych narodowości: Niemcy, Francuzi, Żydzi, Rosjanie, Czechosłowacy, Serbowie, Chorwaci...

Ps.1. Super, że już Pani wróciła... Obrazek Czekam na weekend (BB)...
Ps.2. Zdjęcia Pani syna są extra, zwłaszcza ostatnie jest przepiękne (jak i modelka :oops: )
Ps.3. Bardzo się cieszę, że przystanek przy Och-Teatrze przyjmie jednak jedyną słuszną nazwę :wink:
Ps.4. W prasie:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Krystyna Janda: Nauczyłam się fałszować

Obrazek
Henryka Wach-Malicka
2010-09-04 00:28:23


O tym, czym zaintrygowała aktorkę niejaka Florens Jenkins, niecodziennym śpiewaniu, planach zawodowych i o próbie współpracy z synem, Krystyna Janda opowiada Henryce Wach-Malickiej.

Wkrótce zobaczymy panią w Domu Muzyki i Tańca z Zabrzu w spektaklu "Boska!", którego bohaterką jest Florence Jenkins. Jej udziałem była jedna z najdziwniejszych karier w historii opery. Pozbawiona talentu, a nawet słuchu, dzięki koneksjom i pieniądzom przez lata występowała na scenie; jakby nieświadoma faktu, że wystawia się na pośmiewisko. Grała pani już Marię Callas i Marlenę Dietrich, które były olśniewającymi artystkami. Ale Florence? Co panią w niej zaintrygowało?


Płyty z nagraniami Florence Foster Jenkins do dzisiaj sprzedawane są w najlepszych sklepach muzycznych na całym świecie. Bo ona jest symbolem amerykańskiej kariery pod hasłem: "nawet najbardziej śmiałe marzenia można spełnić". Dodatkowo, teatralny tekst Petera Quiltera pt. "Boska!" jest świetny. To nie tyle opowieść o Florence Foster Jenkins, co o grupie ludzi, dla których przyjaźń, dobroć, naiwność nawet, ale także muzyka i sztuka są rzeczami najważniejszymi. I to bez oceny wartości tego, co powstaje! Jest to "towarzystwo" nadzwyczajne, takie o jakich w Polsce, gdzie cynizm i interesowność panują także w sztuce, dawno zapomnieliśmy. A Florence Foster Jenkins rozdała cały majątek na tysiące instytucji charytatywnych, wspierających kobiety. Śpiewała zawsze bezpłatnie, zaś ostatni jej koncert w Carnegie Hall, którym miała zarobić na serię charytatywnych projektów, przyniósł ogromne pieniądze. Nikt do dziś nie potrafi rozsądzić, czy słyszała jak źle śpiewała i jak fałszywie, czy słyszała tylko muzykę, którą miała w głowie. Zabawne jest to, że miała wielu naśladowców i naśladowczyń, tak zwanych uczniów Florence Foster Jenkins. Uczniów szkoły spełniania marzeń.

Grając Florence, zgodnie z didaskaliami, musi pani fałszować, a to, jak sądzę, nie jest proste dla profesjonalnej aktorki. Jak się pani oswajała z tym wyzwaniem? I z całym, mocno kiczowatym światem pani Jenkins?

Fałszować? To zupełnie nie jest skomplikowane. Uczyłam się fałszowania podobnie jak nut. I takie niecodzienne śpiewanie "w roli", sprawia mi ogromną przyjemność.

Gdy do Florence dotarło, że publiczność się z niej śmieje, umarła. Podobno pękło jej serce. Czy pani zdaniem Florence miałyby większe szanse na karierę, gdyby żyła dziś? Jak mówił Zbigniew Zapasiewicz: "kiedyś aktor musiał umieć zagrać garbatego, teraz robi się casting wśród garbatych amatorów". Może ona też wystartowałaby w jakimś śmiesznym konkursie...

Myślę, że nie. Że dzisiaj byłaby dziwolągiem i bardzo szybko słuchacze uzmysłowiliby jej, jaka jest beznadziejna. Kiedyś ludzie byli lepiej wychowani i w każdym zjawisku widzieli stronę pozytywną. Jeżeli ktoś daje pieniądze np. na klub początkujących pisarek, a przy okazji ma ochotę zaśpiewać koncert, to niech sobie zaśpiewa. Wyobrażam sobie, co ukazałoby się w internecie, gdyby Florence dzisiaj zaśpiewała, jak wzrosłoby dobre samopoczucie internautów...

A czy wybrała już pani kolejną nietuzinkową kobietę, która będzie bohaterką pani następnego scenicznego wcielenia?

Tak, będzie to zupełnie tuzinkowa żona, która zdradza męża i jest zdradzana!

Śledząc pani aktywność, trudno wyjść z podziwu. Gra pani wyczerpujące monodramy, pisze książki, prowadzi blog i szefuje teatrowi, który ma więcej premier niż "norma nakazuje". Skąd tyle siły? Czy pani w ogóle odpoczywa?

Nie odpoczywam. I w ogóle mi to nie przeszkadza. Odpoczywam w pracy. Wszystko inne mnie nudzi. A właśnie wróciłam po dwutygodniowym urlopie we Włoszech, gdzie spędzałam czas bezmyślnie gapiąc się w fale.

Pani syn Adam zdobywa szlify operatorskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Myśleliście państwo o jakiejś wspólnej pracy? Na przykład o impresji na temat pani występu w Zabrzu?

Mój syn na razie razem z innymi młodymi operatorami realizuje spektakle "Biała bluzka", gdzie kamera śledzi mnie na żywo, ze sceny. Jest to jedyny nasz kontakt zawodowy. Co prawda teraz wpraszam się do jego nowego filmu studenckiego, tłumacząc mu, że ja wiem, jak zagrać to, co jest w scenariuszu. Ale na razie nie jest na mnie zdecydowany. Muszę jeszcze trochę nad tym popracować. Zdobycie roli w jego filmie jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie miałam w życiu. Ale może mi się uda. Nęcę go tym, że zagram za darmo (śmiech).

www.naszemiasto.pl
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sobota, 4 września
Niedawno wróciłam do domu, po całym OCH-dniu...
Przesyłam prasę dot. OCH-przystanku (relacja własna jutro, bo jeszcze zaśpię :mrgreen: na OCH-warsztaty):

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Och-teatr przejmuje przystanek Częstochowska
Agnieszka Wądołowska
2010-09-03, ostatnia aktualizacja 2010-09-02 23:36


Od soboty jeden z przystanków tramwajowych przy Grójeckiej będzie się nazywał Och-teatr.

Swoje przystanki komunikacji miejskiej mają w Warszawie m.in. basen Inflancka, Arkadia czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Od soboty tramwajowa mapa Warszawy wzbogaci się o nazwę Och-teatr. Przystanek na Grójeckiej między ulicami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Wawelską niejedno miał już imię: kiedyś nosił nazwę Kino Ochota, ale gdy opuszczone kino zaadaptowała na teatr Fundacja Krystyny Jandy, to nie kolejna warszawska scena, ale niewielka poprzeczna ulica okazała się kluczowa dla otoczenia i Zarząd Transportu Miejskiego ochrzcił go nazwą Częstochowska.

Jednak 4 września, z okazji rozpoczęcia nowego sezonu w Och-teatrze, nastąpi też "przejęcie" przez niego przystanku. Dokładnie o 16.20 w obecności burmistrza Ochoty Wojciecha Komorowskiego i dyrektora ZTM nastąpi oficjalna zmiana nazwy. Skąd ten pomysł? Okazuje się, że szczegóły operacji opatrzone są klauzulą "tajne przez poufne". Och-teatr informuje, że to inicjatywa fundacji Jandy. Fundacja zapewnia, że to pomysł ZTM. A rzecznik ZTM Igor Krajnow twierdzi, że w tej sprawie musi dochować tajemnicy.

Co to za mroczny komunikacyjny sekret kryje się za decyzją ZTM? Wyjaśnia to Maja Gottesman, rzeczniczka Ochoty. Otóż to wspólna inicjatywa burmistrza dzielnicy i Marii Seweryn, właścicielki sceny. Tak dobrze im się współpracuje, że na teatrze pojawi się też niebawem zabytkowy neon "Kino Ochota".
www.gazeta.pl
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wysiądź na przystanku: Och-teatr
Izabela Szymańska
2010-09-03, ostatnia aktualizacja 2010-09-03 18:03


Och-teatr rozpoczyna nowy sezon. Z tej okazji w sobotę przy Grójeckiej będzie można zobaczyć trzy plenerowe spektakle: "Lament...", "Flamenco namiętnie" i "Pchłę szachrajkę".

Teatry rzadko decydują się świętować początek sezonu. Och-teatr proponuje specjalny całodzienny program, w którym coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, jak i dorośli. W sobotę od godz. 13 na scenie zbudowanej między teatrem a ulicą Grójecką będziemy mogli oglądać "Pchłę szachrajkę" (godz. 13), "Lament na placu Konstytucji" (godz. 15) i "Flamenco namiętnie" (godz. 17) - spektakle plenerowe pokazywane wcześniej na placu Konstytucji. - Dla nas to będzie przejście pomiędzy starym a nowym sezonem - mówi prowadząca Och-teatr Maria Seweryn. - Na przedstawienia wstęp jest wolny. Chcemy zachęcić osoby, które jeszcze u nas nie były, żeby przyszły i zobaczyły, jak jest - opowiada. Dodaje, że jeśli zacznie padać deszcz, to przeniosą przedstawienia do środka teatru.

Teatr przy Grójeckiej będzie miał w sobotę także drugą ważną uroczystość. Około godz. 16.20 zostanie odsłonięta nowa nazwa przystanku: Och-teatr. Przez wiele lat tramwaje i autobusy zatrzymywały się tu na przystanku Kino Ochota. Gdy w budynku kina powstał teatr, ZTM postanowił zmienić również nazwę, tyle że na małą poprzeczną ulicę Częstochowską. Och-teatr, do którego wchodzi się niemal prosto z przystanku, poprosił ZTM, żeby jeszcze raz zmienił nazwę, uwzględniając nową funkcję miejsca.

- Bardzo nas cieszy, że się udało. Uważam, że nazwy przystanków powinny odnosić się raczej do konkretnych punktów na mapie, budynków - ma to znaczenie dla turystów, którzy szukają miejsca, instytucji, do której chcą się udać. A dla nas bardzo miłe jest to, że wpisujemy się w mapę Warszawy - mówi Maria Seweryn.

Zaś w niedzielę w południe odbędzie się pierwszy z nowego cyklu wykładów Och-teatru. Spotkanie poświęcone Leonowi Schillerowi poprowadzi prof. Henryk Izydor Rogacki, a gościem będzie Andrzej Łapicki.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kłaniam się,
Pozdrawiam najserdeczniej,
Klaudia

----------------------------------------------------
Magnoliaplace.tumblr.com
Avatar użytkownika
Magnolia
 
Posty: 3722
Dołączył(a): Wt, 01.03.2005 17:25
Lokalizacja: Mio Destino

Re: kilka dni

Postprzez Krystyna Janda Pt, 10.09.2010 09:27

Pani Klaudio....bardzo dziękuję.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja