Vassa Zheleznova cd

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Vassa Zheleznova cd

Postprzez Magnolia Pt, 24.07.2009 16:46

Pani Krysiu,

Szukałam Vassy Zheleznovej w warszawskich antykwariatach, już nie wspomnę że w ogóle trudno "ją" znaleźć o co dopiero pierwszą wersję.... Nabyłam w jednym z tych antykwariatów PISMA Gorkiego (wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy, 1956), tam owszem jest Vassa, ale "II wersja".. i w przekładzie państwa Watów..

Zacytuję jednak Pani notę bibliograficzną:

"WASSA ŻELEZNOWA

Sztuka ta napisana, w pierwszej redakcji, w 1910 roku, ukazała się w tymże roku w Petersburgu oraz w Berlinie w wyd. Ładyżnikowa pt. Mat' (Matka). Autor przerobił ją w 1933, a następnie w 1935 napisał ją na nowo. W tej nowej wersji ukazała się po raz pierwszy w almanachu God diewiatnadcatyj, t. 9 (Moskwa 1936).

W przekładzie polskim (nie drukowanym) ukazała się na scenie w wersji pierwszej w Łodzi w 1911 r.
Przekładu wersji drugiej dokonali Olga i Aleksander Watowie (Warszawa 1951, PIW, s. 99). W tym tłumaczeniu grano ją w Warszawie w 1953 (Teatr Domu Wojska Polskiego), w Toruniu 1954, przed tym w Olsztynie 1949/1950 r."

Pozdrawiam najserdeczniej,

Klaudia W.
Pozdrawiam najserdeczniej,
Klaudia

----------------------------------------------------
Magnoliaplace.tumblr.com
Avatar użytkownika
Magnolia
 
Posty: 3722
Dołączył(a): Wt, 01.03.2005 17:25
Lokalizacja: Mio Destino

Re: Vassa Zheleznova cd

Postprzez Krystyna Janda Pt, 24.07.2009 21:16

Tak już wiem wszystko. Jutro przyjeżdża do mnie tłumaczenie tej pierwszej wersji. To grane w Łodzi. Ukłony.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja