Może się przyda.
Mam kolegę po usunięciu tętniaka w mózgu i drugi miał w jamie brzusznej - jest jak młody Tarzan - tylko co jakiś czas ma badania tętnic - bo ma genetyczne skłonności do tętniaków.
Powodzenia Eulalia dla znajomego !
Tętniak mózgu / Cerebral aneurysmus
Opis
Utworzenie się tętniaka mózgu polega na tym, że żyła lub tętnica w mózgu ulega rozciągnięciu lub obrzękowi . Przyczyna może być uwarunkowana genetycznie :wysokie ciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic ( nagromadzenie tłuszczu w naczyniach krwionośnych utrudniające przepływ krwi ), infekcje lub urazy głowy. Mnie więcej pięć procent populacji ma jeden lub więcej tętniaków w mózgu ( nieco więcej kobiet niż mężczyzn ), ale jedynie dwa procent dotkniętych tym schorzeniem odczuwa objawy w dzieciństwie. Największe ryzyko jakie wiąże się z tętniakiem mózgu to pęknięcie, którego konsekwencją jest poważny krwotok do mózgu. Większość pacjentów z tętniakiem mózgu doznaje krwotoku , który nazywany jest krwotokiem podoponowym / subarachnoidal hemmorrhage /( SAH ). Tętniaki zanim nie ulegną pęknięciu nie dają żadnych objawów, w szczególności jeżeli są małej wielkości. Jeżeli jednak powiększą się, mogą powodować różne zaburzenia neurologiczne w zależności od umiejscowienia, wielkości oraz ucisku na sąsiednie narządy ( przykładowo niedowłady, drgawki lub bóle ).
Tętniak mózgu, który pęka powoduje zwykle nagły i bardzo dokuczliwy ból głowy, wymioty, osłabienie wzroku., zaburzenia, a nawet utratę świadomości .Czasami pęknięcia tego rodzaju prowadzą do wylewu krwi do mózgu, który może zagrażać życiu pacjenta i który powinien w jak najszybszym czasie zostać zaopatrzony przez neurochoirurga.. Dziesięć procent pacjentów umiera zanim dotrze do szpitala. Największe ryzyko po krwawieniu początkowym stanowią następne krwawienia występujące później, skurcze naczyń krwionośnych oraz powstanie wodogłowia / hydrocefalus /
Diagnoza
Tętniak rozpoznawany jest przy pomocy angiografii. Jeżeli nie pojawiły się pęknięcia stanowi to część dobrze zaplanowanego badania jakiemu poddawany jest pacjent jak również jego rodzina, jeżeli istnieją podejrzenia że jest to schorzenie dziedziczne . W ostrym stanie choroby, CT jest postępowaniem pierwszoplanowym z wyboru.
Leczenie
Zabieg operacyjny usunięcia zakrzepów to najczęściej prowadzone postępowanie terapeutyczne przy tętniaku, bez względu czy wystąpiło pęknięcie czy tez nie. Przy krwotoku, który nastąpił w skutek pęknięcia tętniaka wymagana jest intensywna opieka medyczna i nadzór specjalistyczny.
Embolizacja w wylewie krwi do mózgu
rozmowa Alicji Paciorek z dr. n. med. Pawłem Kolasą, ordynatorem Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi
Dzięki stosowaniu metody wewnątrznaczyniowej możliwe jest zabezpieczenie tętniaków i naczyniaków mózgu przed krwawieniem, stanowiącym zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Metoda wewnątrznaczyniowa, zwana potocznie embolizacyjną, należy do najnowszych sposobów leczenia wykorzystywanych w neurochirurgii.
- Co oznacza termin embolizacja?
Embolizacja to proces leczniczy polegający na wprowadzeniu materiału zamykającego światło chorobowo zmienionych naczyń krwionośnych (malformacja naczyń mózgu), odżywiających nowotwory, jak również na zamykaniu części uszkodzonego naczynia krwionośnego, przy zachowaniu przepływu krwi. Obecnie dzięki zastosowaniu nowych technologii oraz wykorzystaniu ultracienkich cewników istnieje możliwość zamykania patologii naczyniowej (tętniaków) od strony naczynia krwionośnego.
Pojęcie embolizacji nie odzwierciedla całego mechanizmu przeprowadzanych zabiegów, dlatego też prawidłowym terminem jest tu leczenie wewnątrznaczyniowe albo neurochirurgia wewnątrznaczyniowa. Ta metoda zdobywa świat, jest uważana za kolejny krok w rozwoju medycyny.
- W jakich przypadkach wykorzystuje się tę metodę w neurochirurgii?
W neurochirurgii leczenie wewnątrznaczyniowe stosujemy w zamykaniu trudno dostępnych tętniaków mózgu, tam gdzie metoda klasyczna związana jest ze zbyt dużym ryzykiem. Poza tym metoda ta jest również przydatna w leczeniu rozległych i głęboko położonych we wrażliwych strukturach naczyniaków mózgu. Inne rodzaje patologii naczyniowej, gdzie metoda ta ma swoje zastosowanie, to: przetoki tętniczo-żylne, przetoki naczyniowe pourazowe, jak również bogato unaczynione nowotwory centralnego układu nerwowego.
- Czym różni się embolizacja od klasycznej operacji chirurgicznej tętniaków?
Leczenie wewnątrznaczyniowe (embolizacja) polega na dotarciu do zmienionego chorobowo miejsca przez naczynie krwionośne. Natomiast klasyczna operacja polega na cięciu czaszki (kraniotomii), wypreparowaniu worka tętniaka i zaklipsowaniu go.
Celem zarówno jednej, jak i drugiej metody jest wyłączenie tętniaka z krwiobiegu, a tym samym zabezpieczenie przez krwotokiem.
- Dlaczego tak ważne w przypadku tych dwóch metod jest zabezpieczenie tętniaka przed krwawieniem?
Chorobowo zmienione naczynia krwionośne powodują rozrastanie się i tworzenie guza złożonego z patologicznie zmienionych kłębów naczyń. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia, bo ściany tych naczyń nie są prawidłowo zbudowane ani nie działają sprawnie. Przy skoku ciśnienia mogą zostać rozerwane, co może z kolei doprowadzić do wylewu krwi do mózgu (krwawienie podpajęczynówkowe), stanowiącego zagrożenie dla życia człowieka.
- Jakie mogą być konsekwencje krwotoku do mózgu?
W wielu przypadkach dochodzi do mechanicznego uszkodzenia mózgu przez uwolnioną pod wysokim ciśnieniem krew, czego konsekwencją jest krwiak mózgu. W łagodniej przebiegających krwotokach dochodzi do przemieszczenia się krwi do przestrzeni podpajęczynówkowej. Choroba ta niesie ze sobą duże zagrożenie życia nie tylko ze względu na owo mechaniczne uszkodzenie mózgu, lecz również z powodu procesów patofizjologicznych będących konsekwencją krwotoku.
- W jaki sposób doszło do powstania metody wewnątrznaczyniowej (embolizacji)?
Wylew krwi do mózgu od dawna był przyczyną wysokiej śmiertelności. W związku z tym poszukiwano najbardziej skutecznej metody zabezpieczającej miejsce krwotoku. Obecnie stosowana przez nas metoda klasycznej interwencji - z wykorzystaniem mikrochirurgii - została wprowadzona w Polsce w latach 70. Na świecie wprowadzono ją pod koniec lat 50.! Leczenie metodą wewnątrznaczyniową z użyciem odpowiednich cewników i mikrobalonów zastosował jako pierwszy prof. Serbinienko w latach 70. Metoda ta została rozpowszechniona we Francji, a następnie w USA i na całym świecie. Z czasem unowocześniono ją dzięki rozwojowi techniki. Obecnie stosuje się ultracienkie cewniki, którymi można dotrzeć do odległych naczyń krwionośnych mózgu.
- Od kiedy jest stosowane leczenie wewnątrznaczyniowe na oddziale, którym Pan kieruje?
Stosujemy je od 1994 r., we współpracy z dr. n. med. Zbigniewem Kaurzelem (kierownikiem Zakładu Radiologii tutejszego szpitala), po szkoleniu w Nancy u prof. L. Picarda, leczącego metodą wewnątrznaczyniową tętniaki mózgu. Jako pierwsi w Polsce wykorzystujemy metodę coilingu (ang. coil - spirala), która polega na wprowadzeniu do worka tętniaka specjalnie uformowanej metalowej spirali (zbudowanej z odpowiedniego stopu i mającej tzw. pamięć kształtu). W czasie zabiegu spirala jest odpowiednio dopasowywana do danego tętniaka.
- Na czym polega taki zabieg?
Zabieg wewnątrznaczyniowy, tzw. coiling tętniaka, wykonywany jest na zabiegowej sali radiologicznej, wyposażonej w nowoczesny cyfrowy aparat rentgenowski, pozwalający na precyzyjne manipulowanie mikrocewnikami w naczyniach mózgu, tak aby wprowadzić końcówkę takiego mikrocewnika do tętniaka. Następna faza zabiegu to usunięcie i "ufiksowanie" spirali w worku tętniaka za pomocą specjalnego zestawu cewników i popychaczy, by wytworzyć "koszyk"- rodzaj wewnętrznego wzmocnienia ściany tętniaka. Potem wprowadza się kolejną spiralę, którą "uplata się" tak, aby stworzyć następną warstwę wzmacniającą ścianę tętniaka. W ten sposób powstaje kłębek wypełniający światło tętniaka. Dzięki temu krew nie wnika w osłabione miejsce naczynia.
Cała sztuka zabiegu polega na tym, by embolizować tętniak i nie zablokować prawidłowego krążenia krwi w tętnicy. Tętniak jako taki pozostaje w mózgu, ale jest zabezpieczony przed krwawieniem (pęknięciem).
- Jakie są ograniczenia w leczeniu tą metodą tętniaków?
Nie można jej stosować u chorych z miażdżycą naczyń, w przypadkach występowania krętości naczyń, jeśli naczynia są zbyt wąskie, ponieważ cewnik nie może wówczas pokonać wszystkich zakrętów naczynia.
Należy również dodać, że metoda ta jest droga ze względu na używany sprzęt, bardzo istotne są tu też umiejętności chirurga i jego odpowiednie przeszkolenie. Nie zapominajmy poza tym, że na przykład stosowane w zabiegach spirale zostały wyprodukowane na Zachodzie jakieś 5 lat temu. Nie wiemy, czy będą one spełniały swoją rolę po kilkunastu latach.
Metoda ta, jak każda inna, ma też swoje wady - czasem fragment materiału embolizacyjnego może się oderwać i spowodować zatorowanie jakiegoś naczynia lub narządu.
- W jakich jeszcze przypadkach stosuje się leczenie wewnątrznaczyniowe?
Wykorzystuje się je także w przypadku guzów nerek czy nowotworów. Dzięki tej metodzie możliwe jest zamykanie ukrwienia guzów nowotworowych, które są bogato unaczynione, tak by można je było później bezpiecznie, a więc bezkrwawo usunąć. Materiał embolizacyjny jest wprowdzany do guzów nowotworowych, które są potem usuwane. Pacjent jest więc zabezpieczony przed krwotokiem, który, jak wiadomo, zawsze stwarza zagrożenie dla życia.
- Ile zabiegów embolizacyjnych wykonano w oddziale, którym Pan kieruje?
Ponad 100 w zakresie tętniaków mózgu, a ponad 250 razem z przetokami szyjno - jamistymi, naczyniakami, guzami mózgów. W 1998 r. zabiegi embolizacyjne stanowiły w naszym ośrodku 1/4 wszystkich zabiegów na naczyniach centralnego układu nerwowego.
- Gdzie jeszcze w Polsce stosuje się zabiegi chirurgii wewnątrznaczyniowej?
- W Warszawie, Bydgoszczy, Lublinie. Istnieje obecnie program rządowy, który stwarza możliwość dofinansowania określonej liczby zabiegów wewnątrznaczyniowych i powstania nowych ośrodków stosujących tę metodę.
- Czy są jakieś nowe pomysły w zakresie leczenia wewnątrznaczyniowego?
Są rozpatrywane różne rozwiązania. Na przykład w Japonii powstał niedawno projekt stosowania pewnej substancji, którą się wpuszcza za pomocą cewnika w obręb tętniaka. Na razie metoda ta jest na etapie doświadczeń. Mam także nadzieję, że postęp w medycynie i technice obniży koszty sprzętu wykorzystywanego w metodzie wewnątrznaczyniowej. Ważne byłoby również stworzenie jeszcze bardziej elastycznych cewników i takiego materiału embolizacyjnego, który spowodowałby zmniejszenie worka tętniaka.
- Dziękuję za rozmowę.
http://www.resmedica.pl/zdart8992.html