Wolność

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Wolność

Postprzez nat Śr, 01.09.2010 09:40

Burzliwa 30-tka "S". Obchody podpisania Porozumień
Maciej Sandecki
2010-08-31

Obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych: Jest mało gratulacji, ale dużo obelg. Bogdan Borusewicz zostaje "esbekiem", Lech Wałęsa agentem SB, a Donald Tusk zbrodniarzem

Godz. 11 - Borusewicz "esbek"

Przed bramą Stoczni Gdańsk konferencja dawnych działaczy "S" - Jerzego Borowczaka, Bogdana Lisa i Bogdana Borusewicza. W liście do prezydenta i premiera domagają się w nim, aby to państwo wzięło odpowiedzialność za organizację święta 31 sierpnia. "Od dwudziestu lat rocznice służą do zabijania tradycji i pamięci o tamtych czasach" - piszą w liście. Konferencje zakłócają osoby, które już przyszły na południową mszę na placu Solidarności. Pojawia się też Karol Guzikiewicz, wiceszef "S" w Stoczni Gdańsk. - Co? Pan marszałek ucieka, boi się mnie? Alina się w grobie przewraca - rzuca do Borusewicza. Alina to zmarła żona Borusewicza, kiedyś działaczka "S". Dochodzi do kłótni. Ktoś krzyczy "Borusewicz esbek". Dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zalewska słyszy: "szmata z TVN".

Godz. 11.15 - Czym jest dla ciebie solidarność?

W Dworze Artusa Danuta Wałęsa losuje zwycięzcę "Testu na solidarność". Uczestnicy odpowiadali na pytanie "Czym jest dla ciebie solidarność, jako wartość?". Nadeszło ponad 6 tys. pocztówek z odpowiedziami. Wygrała Maja Wereszczyńska, uczennica Gimnazjum nr 3 w Gdańsku. W nagrodę spotka się z Lechem Wałęsą.

Godz. 12 - Gdańsk przeprasza za Wałęsę

Msza na placu Solidarności. Jest ok. 2 tys. wiernych, wielu księży, biskupów z prymasem Polski Józefem Kowalczykiem na czele. Brakuje czołowych polityków - prezydenta, premiera, marszałków, prezesa PiS. Przybyło sporo lokalnych działaczy PiS. Nad tłumem powiewają transparenty z hasłami: "Gdańsk przeprasza za L. Wałęsę" oraz "Ten popełnił zbrodnię, kto na niej skorzystał".

Godz. 13 - Lech Kaczyński służył "S"

Homilia arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia: - Dzisiaj dziękujemy ludziom Solidarności, którzy od niej nie odeszli, nie obrali innej drogi i nie przepraszali za Solidarność - mówi arcybiskup, nawiązując do tytułu głośnej książki Zbigniewa Bujaka. Burza braw. - Lech Kaczyński służył Solidarności od początku - mówi dalej arcybiskup, wspominając zmarłego prezydenta. - Pracował z oddaniem dla Polski i zabiegał, by była domem nie tylko wolnym, ale sprawiedliwym. Na tej drodze napotykał wiele niegodziwości i nikczemnych ocen. Znowu brawa.

Godz. 14 - Rząd do dymisji

Pod koniec mszy pojawiają się obrońcy krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Mają ze sobą transparent z wypisanymi postulatami, m.in. cały rząd ma się podać do dymisji, pod Pałacem Prezydenckim ma stanąć pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Zbierają podpisy pod petycją o postawienie premiera Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu za "zbrodnię w Smoleńsku". Pomagają im w tym działacze PiS. Nad tłumem pojawiają się nowe transparenty: "To była zbrodnia".

Godz. 15 - Sąd: TW Bolek jest OK

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapada wyrok w sprawie Wałęsa-Wyszkowski. Sąd stwierdza, że Krzysztof Wyszkowski, kiedyś działacz WZZ, a teraz publicysta, nie zniesławił Lecha Wałęsy, nazywając go tajnym współpracownikiem SB "Bolek". Bo zdaniem sądu, choć nie ma dowodów, że Wałęsa był agentem "Bolkiem", Wyszkowski "oparł się na badaniach historyków i osób, które miał prawo uważać za wiarygodne". Po wyjściu z sali adwokat Ewelina Wolańska, pełnomocnik byłego prezydenta, powiedziała dziennikarzom, że na sto procent będzie apelacja.

Godz. 21 - Anioł w stoczni

Na terenach Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się widowisko "Solidarność. Twój anioł wolność ma na imię", w reżyserii amerykańskiego artysty Roberta Wilsona. Przedtem na scenę wychodzą dominikan Maciej Zięba, prezydent Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa.

W widowisku reżyser wykorzystuje elementy różnych sztuk, m.in. teatr, poezję, muzykę, performance i wideo. Występują zagraniczne i polskie gwiazdy: Philip Glass, Rufus Wainwright, Macy Gray, Angelique Kidjo, Marianne Faithfull, Kayah, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz. Francuska Groupe F przygotowuje spektakularne fajerwerki. Spektakl opowiada historię Solidarności, skupiając się na losach postaci ważnych dla ruchu: Jana Pawła II, Anny Walentynowicz, księdza Jerzego Popiełuszki i Lecha Wałęsy. Całość prowadzi Wojciech Mann. O. Maciej Zięba na otwarciu przypomina, że 31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
http://wyborcza.pl/1,75248,8320586,Burzliwa_30_tka__S___Obchody_podpisania_Porozumien.html

__________________________________________________________________________________________

http://www.tvp.pl/historia/rocznice-i-wydarzenia/89tvppl/wideo/sierpien-80/krystyna-janda-i-jerzy-radziwilowicz-w-stoczni-gdanskiej/2560091
__________________________________________________________________________________________

Zakończyło się widowisko z okazji 30-lecia Solidarności
PAP
2010-09-01

Na terenie Stoczni Gdańskiej zakończyło się plenerowe widowisko "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" w 30. rocznicę utworzenia Solidarności. Przed publicznością wystąpili m.in. Marianne Faithfull, Macy Gray, Kayah, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz.

Widowisko reżyserował amerykański artysta Robert Wilson, okrzyknięty przez "New York Timesa" jedną z najważniejszych postaci współczesnego teatru. Tytuł "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" artysta zaczerpnął z wiersza młodopolskiego poety Artura Oppmana pt. "Hymn o wolności". Wilson wykorzystał w swoim widowisku rozmaite środki wyrazu - muzykę, teatr, poezję i sztuki wizualne.

Przedstawienie zostało podzielone na prolog i kilka aktów, których główne hasła to: walka (akt I), niesprawiedliwość (akt II), pokój (akt III), sprawiedliwość (akt IV), wolność (epilog).

W trakcie poszczególnych części widowiska na scenie pojawiały sie zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki, m.in. Marianne Faithfull, Macy Gray, Rufus Wainwright, Angelique Kidjo, Philip Glass, a także polska wokalistka Kayah i 15-letni pianista Jan Lisiecki.

"To wielki honor występować tu dzisiaj, w Polsce, dla Solidarności" - mówiła Marianne Faithfull. Macy Gray wykonała m.in. jeden ze swoich największych przebojów "I Try", Rufus Wainwright - utwór "Hallelujah", a Angelique Kidjo - piosenkarka pochodząca z Beninu, tworząca muzykę będącą połączeniem popu i tradycyjnych afrykańskich pieśni, wykonała m.in. piosenkę "Freedom" ("Wolność"). Polska artystka Kayah zaśpiewała m.in. znany przebój zespołu Republika pt. "Nie pytaj o Polskę".

Przed publicznością wystąpiła również ukraińska artystka Ksenia Simonowa, zwycięzczyni ukraińskiej edycji programu "Mam talent", która na żywo tworzy dłońmi obrazy na piasku, układając z nich całe historie.

W języku angielskim odczytano wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej pt. "Koniec i początek". Publiczność mogła wysłuchać wyświetlonego na telebimie nagrania wideo, na którym amerykański rockman Lou Reed przeczytał fragment swojego poematu o wolności. "Wolność jest niezwykle ważna. Krzyczymy gdy jej nie ma" - mówił w innym fragmencie wideo do publiczności zebranej na terenie Stoczni amerykański artysta, Moby.

Koncert prowadził Wojciech Mann, a aktorzy Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz recytowali fragmenty literatury polskiej, m.in. wiersz Wisławy Szymborskiej "Jacyś ludzie" i tekst 21 postulatów z sierpnia 1980 roku. Postulaty te były również wyświetlane na ekranach.

Uczeń szkoły podstawowej w Elblągu Adam Pypan, zwycięzca organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności konkursu literackiego "Moja mała solidarność", odczytał swój wiersz. "(...) Wszyscy razem zbierzmy się, aby sprzątać, grać, pomagać. Z trudnościami w pojedynkę się nie zmagać. Bo jak ludzie się kochają, to solidnie się wspierają. O to właśnie chodzi - by solidarni byli i starzy i młodzi" - to fragment wiersza Pypana.

Wyrazem solidarności z regionami nadal zmagającymi się z dyktaturą, gdzie łamane są prawa człowieka, było zaproszenie do udziału w spektaklu przedstawicieli Sudanu, Tybetu i Kuby, którzy apelowali m.in. o pokój na świecie. Zostali oni bardzo ciepło przyjęci przez publiczność.

W widowisku wykorzystano także projekcje wideo związane z poszczególnymi aktami spektaklu - prace Grzegorza Rogali, Macieja Szupicy i Bartosza Bieńka, a także Jacka Chojeckiego oraz materiały pochodzące z Video Studio Gdańsk i z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności.

Widowisko zakończyło się pokazami pirotechnicznymi francuskiej Groupe F.(PAP)

Źródło: PAP

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
w szeregu biegniesz kilka lat,
a potem - jazda w boski sad!
Avatar użytkownika
nat
 
Posty: 3038
Dołączył(a): Cz, 22.01.2009 14:19
Lokalizacja: W-wa/Poznań

Re: Wolność

Postprzez Krystyna Janda Śr, 01.09.2010 16:55

Bardzo dziekuję.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja