przez Krystyna Janda N, 21.10.2012 06:33
Start
SolarFlare
Ogłoszenia
Menu Serwisu
Start
Teatralne newsy
Recenzje
Wywiady
Przemyślenia
Nasze patronaty
Historia i teoria
Prezentacje
Warsztat aktora
Dramaty
Konkursy
Forum
Tablica ogłoszeń
Redakcja
Współpraca
Kontakt
Linki
Szukaj w Serwisie
Reklama
"DANUTA W." w Teatrze Polonia - pisze Maciej Łukomski
Krystyna Janda i wielka historia.
Kiedy w mediach pojawiła się informacja, że Krystyna Janda chce przygotować monodram na podstawie bestsellerowej książki Danuty Wałęsy „Marzenia i Tajemnice” wzbudziło to skrajne emocje.
Dla wielu premiera monodramu miała być kolejnym głosem aktorki w sprawie sytuacji kobiet. Przeciwnicy pomysłu dopatrywali się w tej premierze koniunkturalizmu Krystyny Jandy, która chce zarobić tym spektaklem na utrzymanie swoich scen. „Danuta W”, w reżyserii Janusza Zaorskiego, szybko stała się najbardziej oczekiwaną premierą sezonu, a bilety na przedstawienie rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Jednak dla wielu widzów spektakl z udziałem aktorki może być sporym zaskoczeniem. Krystyna Janda znana z ekspresyjnego sposobu grania jest tym razem na scenie wyciszona. Relacjonuje historię życia bohaterki spektaklu szeptem, robiąc dłuższe przerwy między kolejnymi partiami tekstu, akcentując w ten sposób to, co najważniejsze w opowieści. Ten oszczędny styl grania doskonale łączy się z prostotą inscenizacyjną.
Na scenie krzesło, stół za którym ubrana na szaro aktorka piecze jabłecznik – popisowe ciasto Danuty Wałęsy. Jeden punktowy reflektor oświetla twarz Krystyny Jandy, a w tle wielki ekran na którym wyświetlane są wstrząsające filmy z czasów strajków oraz codziennego życia PRL- u. Nie ma muzyki, wielkiej scenografii. Jest słowo i wzruszająca, czasem zabawna historia (nie)zwykłej kobiety, której codzienne życie wyznaczały kolejne porody, zakupy i opieka nad dziećmi..
W tle toczyła się wielka historia, której Danuta Wałęsowa stała się częścią odbierając Nobla, a potem zostając Pierwszą Damą, po wyborze męża na prezydenta.
Krystyna Janda adaptując książkę na potrzeby monodramu skupiła się przede wszystkim na pokazaniu jej relacji z mężem, którego bardziej niż żona obchodziła polityka. Założycielka Teatru Polonia nadając monodramowi tytuł „Danuta .W”, opowiada uniwersalną historię kobiet samotnych w małżeństwie, które same muszą podołać obowiązkom rodzinnym. Jednak ta samotność, u boku męża, miała dla Danuty Wałęsy też dobrą stronę, bo dzięki niej mogła wreszcie poczuć się niezależną, pewną siebie kobietą.
Dla wielu dzisiejszych matek, które borykają się z codziennym życiem, z dzieckiem na rękach, wyczekując zapracowanego męża, który już nie walczy o wielkie sprawy, ale o to jak spłacić kolejną ratę kredytu, marna to może być pociecha...
Nie ulega jednak wątpliwości, że powstał w Polonii ważny, zrobiony z wyczuciem spektakl, z niespotykaną dotąd rolą Krystyny Jandy Jandy.
Maciej Łukomski
Danuta Wałęsa (w opracowaniu Piotra Adamowicza)
DANUTA W.
czas trwania spektaklu: 150 minut, 1 przerwa
Autorzy: Danuta Wałęsa, Piotr Adamowicz
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Światło: Andrzej Wolf
Scenografia: Krystyna Janda
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Realizacja i przygotowanie materiału filmowego:
Reżyseria: Janusz Zaorski
Zdjęcia, operator kamery: Andrzej Wolf
Operator steadicamu: Adam Mendry
Montaż: Zaq Chojecki i Ludwik Sielicki psm (Media Kontakt)
Kierownik produkcji: Ewa Ratkowska
PREMIERA W GDAŃSKU 11 PAŹDZIERNIKA 2012, W WARSZAWIE 12 PAŹDZIERNIKA 2012