prasa

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

prasa

Postprzez nat So, 12.11.2011 17:52

Janda: granie w Teatrze TV na żywo jest paraliżujące i uskrzydlające
PAP
2011-11-12

Występowanie w spektaklu Teatru Telewizji na żywo było paraliżujące, ale wiedziałam, że jestem gotowa na wiele. Czułam się sparaliżowana, a jednocześnie "uskrzydlona" - mówi PAP aktorka Krystyna Janda komentując swój udział w spektaklu "Boska" na antenie TVP1.
Przed laty większość spektakli telewizyjnej sceny transmitowana była na żywo podczas gry aktorów w studiu. Stopniowo jednak zrezygnowano z tej formy na rzecz emisji wcześniej nagranych i zmontowanych materiałów.

W październiku - po ponad 50. latach przerwy - na antenie TVP1 powrócono do formuły prezentowania Teatru TV na żywo. Przedstawienie "Boska" z Krystyną Jandą w roli głównej, reżyserowane przez Andrzeja Domalika, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem widzów i internautów. Przed telewizorami zasiadło 2 mln 776 tys. osób (dane TNS OBOP). Była to największa widownia Teatru Telewizji od ponad 11 lat, czyli od początku 2000 roku. Spektakl oglądał co piąty Polak mający w tym czasie włączony telewizor.

Widzowie Telewizji Polskiej po raz pierwszy sami decydowali o formie i jakości odbioru spektaklu. "Boską" można było obejrzeć tradycyjnie w TVP1, w TVP HD oraz w internecie na stronie http://www.boska.tvp.pl. Internetowa odsłona spektaklu "Boska", podczas której telewizja publiczna umożliwiła internautom oglądanie transmisji z czterech różnych kamer, cieszyła się rekordową popularnością. W dzień spektaklu strona zanotowała 182 tys. odsłon.

"Spektakl grany na żywo ma jednak inne emocje, atmosferę. Spektakle robione w podobny sposób jak filmy, ujęcia wielokrotnie powtarzane, poprawiane, potem montowane to zupełnie inna +sztuka+. Wszyscy aktorzy grający wiele w teatrze wiedzą, co znaczy poprowadzić rolę od początku do końca, konstruować ją każdego wieczora. Czują tę różnicę także widzowie. Poza tym to działa na wyobraźnię, to +na żywo+, bez żadnego poślizgu czasowego, bez ratunku, jeśli cokolwiek się zdarzy" - podkreśliła w rozmowie z PAP Krystyna Janda, która w "Boskiej" stworzyła postać okrzykniętej mianem "najgorszej śpiewaczki świata" - Florence Foster Jenkins.

Pytana o to, jakie to uczucie - grać spektakl na żywo, ale ze świadomością, że oglądają go ludzie nie tylko na widowni, ale także w swoich domach, przed odbiornikami i może ich być nawet kilka milionów, aktorka odparła: "Dla mnie było to paraliżujące, ale wiedziałam, że jestem gotowa na wiele. Czułam się sparaliżowana, a jednocześnie +uskrzydlona+".

Po pokazie "Boskiej" na żywo internauci w znakomitej większości uznali powrót do prezentacji spektakli Teatru TV na żywo, za świetny pomysł. Niektórym jednak nie spodobał się udział publiczność w studio, z którego przedstawienie było transmitowane. "Widownia w studio przeszkadzała mi, gdyż nie potrzebuję podpowiadania, kiedy mam się śmiać i czy w ogóle mam się śmiać. To moja sprawa co mnie śmieszy, a co nie" - napisał jeden z internautów.

Janda uznała, że w tej konkretnej sztuce udział publiczności był jednak potrzebny.

"W tej sztuce była potrzebna, bo jest wpisana w treść sztuki, jedna z postaci wchodzi z widowni, i są w tej sztuce sceny występów, a wtedy widownia prawdziwa zamienia się w widownię z tej sztuki. Poza tym jest dużo kwestii mówionych bezpośrednio, właśnie do publiczności. Zresztą reakcje widowni w naszym studio były na drugim planie dźwiękowym, specjalnie, żeby publiczności przed telewizorami nie przeszkadzać. Może w innych spektaklach widownia nie jest potrzebna" - oceniła.

W jej opinii trzeba zwrócić uwagę, że reżyserem spektaklu w Teatrze Polonia jest pan Andrzej Domalik i reżyserem jego przeniesienia, transmisji w TVP - również.

"To są decyzje reżysera, pewnie każdy kolejny reżyser podejmie je indywidualnie, zależnie do tego, jaki spektakl będzie przenosił, jaki gatunek teatralny, w szczególności. Widownia milcząca, skupiona, np. oglądająca tragedię grecką, niewątpliwie jest niepotrzebna" - powiedziała Janda.

W tym roku spektakli teatralnych na żywo w Teatrze Telewizji już nie będzie, ale jak powiedziała PAP rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska - kolejne pokazy planowane są w nowym roku.

Po sukcesie "Boskiej" premiera kolejnego spektaklu Teatru Telewizji "Kontrym" (reż. Marcin Fischer), który można było obejrzeć 7 listopada, również odnotowała znakomite wyniki. Sztukę Marka Pruchniewskiego obejrzało 1 mln. 408 tys. osób, pomimo tego, że przedstawienie nie było grane na żywo. Kolejną premierą Teatru Telewizji będzie sztuka Rona Hutchinsona "Księżyc i magnolie", komedia o kulisach funkcjonowania przedwojennego Hollywood, którą TVP1 zaprezentuje 5 grudnia.(PAP)

Źródło: PAP
____________________________________________________________________________________________

Janda o teatrze, filmie, internecie i pieniądzach
12.11.2011

W co chciałaby się zamienić na scenie, na co potrzebuje miliona i dlaczego umarła Hanka Mostowiak - mówiła w sobotę we Wrocławiu Krystyna Janda.

Obrazek

O godz. 18 Krystyna Janda w sali koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu zagra "Białą bluzkę" Agnieszki Osieckiej w reżyserii Magdy Umer. Wcześniej spotkała się ze studentami i pracownikami Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w jego nowej siedzibie przy ul. Ostrowskiego.

- Niegdyś spotkania gwiazd teatru z publicznością miały cel charytatywny. Takie jest i nasze dzisiejsze spotkanie, bo jest ono prezentem Krystyny Jandy dla założyciela Szkoły Głównej Psychologii Społecznej Piotra Voelkela - zaanonsował otwarte zorganizowane we wrocławskiej siedzibie uczelni spotkanie z najwybitniejszą polską aktorką prowadzący je Sławomir Pietras.

Podczas półtoragodzinnego spotkania publiczność zgromadzona w auli wielokrotnie wybuchała śmiechem i nagradzała brawami wypowiedzi aktorki.

O teatrze

- Gdybym nie wierzyła, że teatr potrafi odmienić człowieka, to nie stałabym na scenie z taką emocją, a gram 300 spektakli rocznie. Teatr to miejsce niezwykłe, gdzie ludzie wymieniają się poglądami, posługując się wybitną literaturą. Miejsce elitarne, bo przecież 80 procent ludzi, których spotkałam w życiu, nie chodzi do teatru albo nawet nie było tam nigdy w życiu. To, że powstaje literatura teatralna, która jest kanonem, a może być interpretowana wciąż i wciąż na nowo, świadczy o jej wielkości i o tym, że teatr to niezwykłe miejsce. Ja wychodząc na scenę, dialoguję z publicznością. To ani sposób pouczania, ani występ artystyczny, który ma pokazać mój kunszt i umiejętności. Zajmowanie się na co dzień takimi sprawami jak miłość, wierność, bohaterstwo to życie arystokraty duchowego. Żyjemy życiem uprzywilejowanym.

O wyborze repertuaru swoich teatrów

- Teatr Polonia miał być artystycznym teatrem środka. "Trzy siostry" Czechowa, które zainaugurowały działalność dużej sceny, gramy od sześciu lat. 150 razy wystawiliśmy "Szczęśliwe dni" Becketta, a to nie jest sztuka łatwa. Polonia ma 260 miejsc, Och-Teatr 450. Utrzymanie instytucji okazało się tak drogie, że nie możemy wystawiać tylko takich rzeczy, jak "Koza, albo kim jest Sylwia" Albee'ego z wybitną rolą Piotra Machalicy albo "Wassa Żeleznowa Gorkiego. Każdy ambitny tytuł muszę obudowywać dwoma, trzema, które są lżejsze. I jeśli tak dalej będzie szło, to będę musiała zrobić sezon samych fars, oczywiście najlepiej wyreżyserowanych i zagranych, ale takich, w których nie chodzi o nic poza zabawą, ale które utrzymają teatr.

Wiem, kiedy Krzysztof Globisz ma dwa miesiące przerwy, więc szukam dla niego czegoś, w czym chciałby zagrać; wiem, gdy Janusz Gajos przechodzi z teatru do teatru i ma trochę czasu. Tak właśnie, specjalnie dla Jerzego Stuhra, powstały "Omdlenia". Świetnie znam środowisko, wiem, w czym aktorzy chcieliby zagrać, dla czego daliby sobie upuścić krwi. Wiem, co zaplanować, jak ich zdobyć.

Ale repertuar obu scen determinuje mój gust, poglądy, poczucie estetyki. Aktora, który gra tak, jak mi się nie podoba, po prostu nie wpuszczam.

Nie ma w moim teatrze związków zawodowych. Obie sceny prowadzi 20 etatowych pracowników, pasjonatów teatru, którzy godzą się pracować jak ja. Bo ja pracuję bez ograniczeń, od rana do wieczora, gram, reżyseruję, jestem szefem literackim, a jak jest brudno, to posprzątam.

O Wrocławiu

- Mieszka tu rodzina mojego męża. Wiele czasu spędzałam tu u mojej teściowej, w czasie spotkań i zjazdów rodzinnych. Pamiętam spacery z psami nad rzek, ale przede wszystkim rozmowy na fajnym poziomie. I nigdy w życiu nie spotkałam człowieka, który byłby dla mnie niemiły. Raz na jakiś czas, kiedy przyjeżdżam do Wrocławia, biorą mnie w obroty lekarze, bo ja przecież normalnie nie mam czasu na badania. No i kiedyś dostałam skierowanie na badanie w miejscu, którego taksówkarz nie mógł odnaleźć przez półtorej godziny. Strasznie mnie za to przepraszał, ale w międzyczasie zaprzyjaźniliśmy się. Kiedy wychodziłam z badań, czekał na mnie pod kliniką. Powiedział, że po prostu nie mógł odjechać.

I jeszcze jedno, wielu moich znajomych, którzy powracają do Polski po całym życiu spędzonym w Ameryce, osiedla się właśnie we Wrocławiu. Mówią, że to miasto o największym potencjale kulturalnym w Polsce.

O Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

- Nie, nie wygrałam tu konkursu, od razu przyjechałam śpiewać w Gali [śmiech]. Przez wiele lat zawsze w okolicy marca przyjeżdżaliśmy na festiwal, który wtedy bazował na siłach krajowych. Teraz występuje więcej wykonawców zagranicznych i impreza zmieniła charakter. Ale wtedy było tak, że na Galę zjeżdżali się aktorzy z całej Polski, a każdy przywoził nową piosenkę. I bardzo emocjonujące było siedzieć na sali i słuchać, kto co przygotował.

Na zamówienie PPA powstała "Biała bluzka". Także "Shirley Valentine" wyprodukował Wrocław, bo Warszawa się wstydziła, a ja ją gram od 23 lat. Również spektakl "Marlena" powstał na wrocławskie zamówienie.

O prywatnej scenie we Wrocławiu

- Wszystko zależy od prezydenta miasta. Gdyby podpisał z kimś umowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, to tak. Z drugiej strony przepisy są takie, że tak naprawdę takiej umowy z teatrem nie można podpisać. Co innego na budowę spa albo nowej drogi.

O milionie

- Na razie jest tak, że Teatr Polonia ma rocznie 260 tysięcy widzów, a Dramatyczny 26 tysięcy. Oni dostają 10 mln zł dotacji, a ja ze wszystkim, co pozyskam od sponsorów - milion. Gdyby miała dodatkowy milion, to przestałabym bać się ryzyka artystycznego, nie musiałabym po każdej premierze bać się, że upadnę.

17 warszawskich teatrów publicznych dostaje rocznie 90 milionów dotacji. A 12 takich jak mój ledwie 9 milionów. A przecież w Paryżu czy Wiedniu nie ma tylu państwowych scen, są dwie-trzy. Reszta funkcjonuje właśnie na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, dla większej różnorodności.

O filmie o Marie Skłodowskiej-Curie

- Na razie filmu nie ma i nie wiadomo, czy powstanie. Scenariusz został zgłoszony do konkursu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Jeśli dostanie dotację, dołoży się telewizja i powstaną też cztery odcinki serialu. Scenariusz, który powstał przy moim współudziale, jest biografią, ale nie po kolei. Pokazuje trzy dni życia Marii Skłodowskiej, gdy przyjechała do Polski otworzyć Instytut Radowy. Przypadkowo wysiada w miejscowości, z której wyjechała do Paryża wiele lat wcześniej, gdy zwolniono ją z posady guwernantki u Żurawskich. Po latach spotyka tam Kazimierza Żurawskiego, z którym już stara i schorowana rozmawia o najtrudniejszych sprawach. Scenariusz pozwala narysować postać, która jest bliska wszystkim.

O głuchocie

- Grałam bardzo dużo antyku, a tam się strasznie krzyczy. Ileż ja się wydarłam jako Medea czy Antygona. No i teraz mam głuchotę zawodową.

O HBO i polskiej telewizji

- Ich nie interesuje oglądalność. Oni są telewizją na całym świecie i stać ich, żeby coś nakręcić. Tam się liczy dialog, wielowątkowość, obsada. Gdy zobaczyłam scenariusz serialu "Bez tajemnic", zdziwiłam się i ucieszyłam, że takie coś będziemy grać. A u nas? "Boską" na żywo obejrzało 3 miliony widzów, razem z tymi w internecie. Co na to telewizja? Najpierw byli w szoku, a na drugi dzień powiedzieli, że jakby w tym czasie nadali cztery odcinki seriali i mieli osiem bloków reklamowych, to lepiej by na tym zarobili.

O internecie

- Właściwie już nic nie piszę na blogu, bo potem nazajutrz czytam o tym w gazetach. Kiedyś, nie wiem czemu, napisałam, że wiozę do weterynarza kota, którego znalazłam w pobliżu teatru. I co czytam na drugi dzień? "Krystyna Janda jednak ma serce". Wobec tego jestem bezradna. Czasem tylko coś napiszę, żeby wywołać burzę.

O łączeniu dobrego aktorstwa z pracą w telenoweli

- Można. Ja super bym zagrała w telenoweli. Tylko musiałabym wiedzieć, co się stanie z moją bohaterką. Bo skąd mam wiedzieć, czy za trzy odcinki nie umrę. Bo jeśli tak, grałabym miłą osobę, żeby ocieplić postać. A gdybym miała zostać świętą, to zagrałabym kontrowersyjnie. Ale teraz o wszystkim decyduje oglądalność. Dużo ludzi wyłącza telewizor w drugiej minucie i Hanka Mostowiak umiera. Ostatnio nagrywałam spektakl w domu należącym do matematyka, który wymyślił ten system. Wszystko mi wytłumaczył: ludzie mają w domu czujki, jak przestawiają program, to potem to w telewizji analizują, kto tam się wtedy na tym ekranie pojawił. No i aktor leży.

O "Białej bluzce"

- Jestem do niej bardzo przywiązana. Spektakl wznowiłyśmy z Magdą Umer po 22 latach i okazało się, że trzeba go zmienić. Są inne piosenki i dodatkowe materiały filmowe. Bo w międzyczasie urosło pokolenie ludzi, którzy nie pamiętają stanu wojennego. To, co widać na ekranie podczas spektaklu, jest tym, co było przed laty za drzwiami teatru. Teraz muszę wiele rzeczy dopowiadać, wyjaśniać, bo ludzie nie rozumieją. W Warszawie bywa, że kiedy pojawia się Michnik czy Kuroń, widzowie krzyczą "Zdrada!" i wychodzą.

O zamianie w kota

- Marzyłam, żeby wystawić "O kotach" Doris Lessing, wielką książkę o humanizmie, choć to mała książeczka. Wiedziałam tylko, że tę masę kotów, które opisuje Lessing, muszę zamienić na jednego, górę dwa, by widzowie zdążyli się do nich przywiązać. Brnęłam w tę adaptację, aż opuściłam ręce. Nie dałam rady. Wszystko, co pisałam, wydawało mi się bardzo płytkie wobec tego, co napisała Lessing. Ale bardzo bym chciała na scenie zamienić się w kota.
__________________________________________________________________________________________

Trochę impresji z Brukseli - miasta piwa, owoców morza, czekolady, "euromiejsc" i kontrastów...

Park du Cinquatenaire
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kontrasty...
Obrazek
Obrazek
Parlament Europejski
Obrazek
Obrazek
Palais du Roi
Obrazek
Obrazek
Cathedralis SS. Michaelis et Gudulae
Obrazek
Obrazek
Galeries Royales St Hubert
Obrazek
Obrazek
Grand-Place
Obrazek
Atomium - zbudowany na Expo '58 atom żelaza - powiększony 150 miliardów razy
Obrazek
Obrazek
Mini Europa (nasz kraj reprezentuje najbardziej polskie miasto... Gdańsk - malutka makieta kamienicy na Długim Targu oraz poniższe dobrze pani znane miejsce. Ponoć Warszawa oraz Kraków nie nie miały funduszy na wykonanie takich reprezentacyjnych makiet, zmobilizował się Gdańsk)
Obrazek
Obrazek
I specjalnie dla Pani :)
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie,

Natalia
w szeregu biegniesz kilka lat,
a potem - jazda w boski sad!
Avatar użytkownika
nat
 
Posty: 3038
Dołączył(a): Cz, 22.01.2009 14:19
Lokalizacja: W-wa/Poznań

Re: prasa

Postprzez Krystyna Janda Wt, 15.11.2011 21:21

Pozdrawiam. Dziękuje za zdjęcia i w ogóle. Wszystkeigo dobrego.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja