To, co nurtuje

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

To, co nurtuje

Postprzez madderka Śr, 01.12.2010 23:29

Pani Krystyno,

jestem świeżo po lekturze "Tataraku" Iwaszkiewicza i kilka rzeczy mnie zaintrygowało.

1.Dlaczego Boguś, w ekranizacji p. Wajdy, ma 20, a nie 25 lat? To ma jakiś konkretny cel czy służy tylko podkreśleniu różnicy wiekowej między nim a panią Martą? A może po prostu 20 lat brzmi lepiej?

2. Osobiście zaskoczyły mnie dwie różne kreacje pani Marty. Odnoszę wrażenie, że bohaterka Iwaszkiewicza, oprócz tego, że ma świadomość swojej choroby i nieuchronnej śmierci, jest także dość... hmm... zawistna? Nie wiem nawet, jak to określić. W szczególności uderzył mnie jej mały monolog wewnętrzny nad rzeką. Myślę, że sposób, w jaki ona patrzyła na tego młodego chłopaka, a w jaki patrzy pani Marta Wajdy znacznie się od siebie różnią. Stąd też moje pytanie: z czego wynikają takie różnice w kreacji bohaterki, skoro w innych kwestiach p. Wajda jest wręcz mimetyczny w stosunku do opowiadania Iwaszkiewicza (choćby czerwona koszula Bogusia czy kolor jego kąpielówek)?
Interesują mnie zagadnienia czysto interpretacyjne.

3. A teraz trochę na inny temat. Czy wie Pani, gdzie mogłabym znaleźć recenzje z przedstawień, w których grała Helena Modrzejewska? W jakich czasopismach były drukowane? Chodzi mi w szczególności o recenzje z "Marii Stuart" Słowackiego. Czy takie w ogóle istnieją?

To tyle na dzisiaj, Pani Krystyno.
Przesyłam serdecznie i ciepłe pozdrowienia na te mroźne dni.

Agnieszka

PS Coś strasznie oficjalny wyszedł mi ten list...
Avatar użytkownika
madderka
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn, 09.08.2010 15:28

Re: To, co nurtuje

Postprzez Krystyna Janda Cz, 02.12.2010 11:56

AD. 1 nie wiem. Nie mam pojęcia.
Ad 2. Różnice polegają na mojej świadomości ze będę musiała jeszcze zagrać drugą cześć filmu, a wtedy pewne cechy osobowościowe pani Marty Iwaszkiewicza będą do całości nieprzystawalne.
Jest nowa książka o Modrzejewskiej , która właśnie wyszła. Tam jest bardzo dużo szczegółowych materiałów, miedzy innymi recenzji.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja



cron