kino społecznego niepokoju...

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

kino społecznego niepokoju...

Postprzez zuzanna6 So, 06.04.2013 14:41

Kochana Pani Krystyno

Wiem, wiem, mieliśmy kino moralnego niepokoju, a ja tak na własny użytek nazwałam sobie współczesne „kino społecznego niepokoju”… refleksje jakieś mnie naszły po dzisiejszym śniadaniu mistrzów…

Oczywiście, że nie jestem krytykiem filmowym, ani historykiem, tylko jako przeciętnemu widzowi, wydaje mi się, że mamy bardzo dobre kino. Mamy wspaniałych reżyserów i aktorów. Pan Wajda – marka sama w sobie, dobro narodowe poza dyskusją. Nasze kino może nie tylko wzruszać, uczyć, ale i wyrabiać postawy moralne. Myślę, że ponadczasowe będą takie filmy jak „Człowiek z żelaza”, „Człowiek z marmuru”, „Przesłuchanie” i wiele innych …. z tych współcześnie zrobionych np. „Katyń”. Reżyseria, aktorstwo – na wysokim poziomie. Prawda historyczna – bezcenna. Pewnie, że nie mam pewności, że znajdzie się jakiś młody człowiek, nieoczytany i kiedyś, gdzieś stwierdzi, że chyba przesadzili z tą Jandą w przesłuchaniu, że w naszej Polsce tak nie mogło być …, ale to mogą być wyjątki, tak myślę …. Jakoś nie trafiłam na burzę medialną na temat „Katynia”… większość przeżyła ten film bardzo, zjednoczył nas, bo nam Polakom zrobiono straszną krzywdę …dla mnie – arcydzieło!
Zmierzam powoli do filmu „Pokłosie”. Wiem, temat już przedyskutowany na wszystkie strony, ale …oczywiście moim skromnym zdaniem z punktu widzenia artystycznego – arcydzieło. Oczywiście, że film bardzo ciężki, bardzo tragiczny …ale taki temat …chylę czoła przed twórcami. No i wchodzimy tu w ogródek kina społecznego niepokoju. Nie byłam psychiczne przygotowana na odkrycie aż takiej prawdy o nas Polakach, ale staję po stronie tych wszystkich wypowiedzi, które udowadniają tę prawdę historyczną, które podkreślają, że obok wielkich Polaków, byli i tacy…że musimy odkrywać karty historii nawet tej, która nie jest dla nas chlubna …itd… Staram się czytać, słuchać, zrozumieć, pogodzić, wybaczyć …szukać wybaczenia …Oczywiście nic nikomu nie można narzucać, oczywiście każdy ma prawo mieć inne zdanie, tak, to dlatego tyle lat walczyliśmy o wolną Polskę, żeby każdy mógł się wypowiedzieć, ale nigdy nie zrozumiem tych, którzy w tak wulgarny sposób poprowadzili tę dyskusję. Ile w ludziach potrafi być jadu i agresji… nie mogę zrozumieć, dlaczego w taki sposób dyskutujemy o filmie, ba! , żeby to była zawsze dyskusja, ilu mamy współczesnych bezimiennych filozofów schowanych za monitorem komputera …przeraziło mnie to wszystko … stąd wykombinowałam pojęcie: „ film społecznego niepokoju” . A, że całą nienawiść przelano jeszcze na aktora, to, to już jest nawet trudne dla mnie do skomentowania… Pan Maciej Stuhr jest wspaniałym aktorem, mądrym i odważnym człowiekiem. Chylę czoła.

Teraz wchodzi na ekrany kolejny, moim zdaniem, bardzo dobry film „Układ Zamknięty”. Już na pewno każdy wie, reżyser, no właśnie – R. Bugajski ( klasyka!), aktorzy – m.in. J. Gajos, K. Kaczor ( klasyka!). Temat oczywiście daleki od „Pokłosia”, ale znowu oparty na faktach. Człowiek został skrzywdzony przez państwo na całe życie, a jego prześladowcy nie zostali ukarani. Nie, to się nie mieści w głowie …Czy sprawa się przedawniła? Która opcja polityczna okaże się za to odpowiedzialna? Jaką znowu będziemy mieli dyskusję? Czytałam, że ten film już miał jakieś kłopoty .…od państwa ani złotówki na produkcję… ale państwo ma chronić obywateli, a nie na nich się obrażać … no i nie odpowiedzialność zbiorowa tylko urzędnicza … zawiedli konkretni ludzie, a tu wychodzi na to, że raczka rączkę myje..Dzisiaj rano pan Marcin Meller zachęcał Polaków do debaty nad tym filmem. Film, kolejny film obnaży prawdę. Może tu pasuje pytanie klasyka: „ Co z tą Polską?”
Jestem dumna z polskiego kina i chylę czoła przed jego twórcami i przed Pani aktorstwem również i już nie raz słyszałam, i niech się Pani nie gniewa, że napiszę, że Pani również jest naszym Dobrem Narodowym. :)

Serdecznie dziękuję za te wzruszające słowa o Agnieszce Osieckiej. Dobrze, że obok spraw dziwnych można jeszcze schronić się w teatrze lub wsłuchać w ponadczasowe piosenki.
Pozdrawiam, Zuzanna.
Choć już życia psia mać popołudnie
Jest cudnie, jest cudnie...
M.U.
zuzanna6
 
Posty: 192
Dołączył(a): Śr, 18.02.2009 17:10

Re: kino społecznego niepokoju...

Postprzez Krystyna Janda N, 07.04.2013 12:44

Szanowna Pani, dziękuje za ten list. Filmu "Układ zamknięty" jeszcze nie widziałam, zobaczę jak najszybciej, zgadzam się z Panią w całej rozciągłości, wszystkie wymienione filmy uważam za za ważne , potrzebne, wybitne, natomiast poziom i ton dyskusji jest poza naszym wpływem. Polaryzacja postaw i ocen oraz poziom dyskutujących w związku z powszechnym dostępem do możliwości wypowiadania się nas zaskoczył. Nie wiedzieliśmy wcześniej jakim jesteśmy społeczeństwem i narodem, dopóki się masowo nie odezwaliśmy. No i nie zapominajmy jak wile elementów na to wpłynęło, wszyscy jesteśmy winni. Generalnie każdy kto ma odmienne zdanie jest wrogiem i należy mu się nienawiść. Okropne. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja