Za morzem jest/złudny ląd.

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Za morzem jest/złudny ląd.

Postprzez MarysiaB N, 19.08.2012 08:39

Droga Pani Krystyno!

Mam taka wieloletnia znajoma, humanistka, filolog, przypuszczam, ze jest w stanie opanowac kazdy jezyk, i to w stopniu zaawansowanym. Spotkalysmy sie podczas moich niedawnych wakacji w Polsce. Nowe pasje mojej znajomej – jezyk finski i dzialalnosc w Towarzystwie Polska – Finlandia. „Bo literatura Polnocy zawsze byla mi bliska i postanowilam poznac ja w oryginale”. W prezencie dostalam tomiki przetlumaczonych przez Nia wierszy, przyszly niedawno w paczce wraz z innymi ksiazkami zakupionymi w Polsce. Chcialam dzisiaj zrobic z nia porzadek, wyciagnelam kilka ksiazek, usiadlam i czytam: Risto Rasa „Pod wielką gwiazdą”, przelozyla z jezyka finskiego Urszula Soja. Wiersze minimalistyczne w formie, proste w tresci, trafiajace w sedno. Niektore zaskakujaco koresponduja z tym, co m.in. ostatnio w Pani Dzienniku i Korespondencji. Przesylam.

Światło słonca jest teraz żółte,
dosięga przeciwległego brzegu,
pnie sosny
błyszczą jasno.

A las jest jak zapach
dobrego jedzenia.

***

Trzylatek uczy mnie
nazw roślin.
Jest na świecie jeszcze nadzieja, pomyślalem.

***

Być może kiedy dziecko patrzy na mnie,
widzi to dziecko, którym
byłem niegdyś.

I jest tak, jakbym powiedział
„przepraszam”.

Nie zapominajmy o dzieciach, ktore w nas, badzmy dobrzy, lepsi dla tych, ktore wokol.
Dziekuje za listy i zdjecia z wakacji, szczegolnie poruszyly mnie te zamieszczone pod data 1 sierpnia, niektore ciezkie od Pani lez.
Serdecznie pozdrawiam, wszystkiego dobrego, M.
Ps. W tytule mego listu wiersz R. Rasy, ktory mna wstrzasnal. :)
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Re: Za morzem jest/złudny ląd.

Postprzez Krystyna Janda N, 19.08.2012 11:16

Bardzo, bardzo dziekuję.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja



cron