Kłaniam się nisko pani Krystyno,

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Kłaniam się nisko pani Krystyno,

Postprzez jolanta bialek Cz, 16.02.2012 11:40

Szanowna Pani Krystyno, chciałabym namówić Panią do napisania kilku słów na temat niemodny, przez niektórych uważany za wstydliwy, a przez innych wykorzystywany do walki politycznej, a już na pewno międzypartyjnej. Wiem, że to brzmi groźnie :wink: . Ale do sedna: w Kielcach powstaje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Jest to inicjatywa samorządowa i obywatelska, niepartyjna – podkreślam to wyraźnie. Zdaję sobie bowiem sprawę, że hasło patriotyzmu zbyt często dzieli nas na lepszych Polaków i gorszych.
W OMPiO chcemy przede wszystkim zająć się pracą, o której mówiła w jednym z wywiadów prof. Maria Janion: „Nie może być wielkiej przemiany bez wielkiej pracy intelektualnej. Należałoby przedefiniować rozmaite pojęcia, gdyż młodzież styka się dziś w Polsce ze wszystkimi problemami współczesnego świata, który nas atakuje i którego jesteśmy cząstką. Globalizacja i jej konsekwencje społeczne, moralne, pogoń za zyskiem, „magiczny świat konsumpcji”, ale także bezrobocie, osamotnienie – to wszystko jest efektem włączenia się w procesy światowe.” Chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w tych globalnych procesach społecznych jest jeszcze miejsce na patriotyzm, na przywiązanie do własnej tradycji, historii, kultury? Czym jest patriotyzm XXI w.? Chcemy by nasz ośrodek stał się miejscem dyskusji na temat nowoczesnego pojmowania patriotyzmu w zjednoczonej Europie. Pragniemy skupić się przede wszystkim na działaniach edukacyjnych i badawczych, z dala od jakichkolwiek dyskusji politycznych czy podziałów partyjnych. Naszym celem jest kształtowanie szacunku do tradycji narodowej oraz tworzenie wzorca osobowego (jeżeli jest on możliwy do stworzenia) współczesnego patrioty i obywatela, otwartego na świat i jego różnorodność kulturową.
W jaki sposób mówić o patriotyzmie, skoro prof. Janion słusznie stwierdziła, że: „...na naszych oczach w Polsce wyczerpuje się jednolita kultura symboliczno-romantyczna, która przez dwieście lat stanowiła fundament istnienia narodu, organizowała go wokół wartości i pozwoliła Polakom przetrwać okres katastrof, zaborów i zniewolenia”. Czy rzeczywiście się wyczerpuje? Jakie wartości obecnie są fundamentalne dla każdego z nas?
Zapraszamy najznamienitszych Polaków do dyskusji na temat: czym jest patriotyzm, czy we współczesnym świecie patriotyzm jest potrzebny, co to znaczy być patriotą, czy jest to wartość fundamentalna czy też już zdewaluowana, jaki według Pani jest wzorzec patrioty, a może patriota to świadomy swoich praw i obowiązków obywatel, itp. Z tych wypowiedzi złożymy naszą pierwszą publikację pod roboczym tytułem Dialogi o patriotyzmie.
Trudno wyobrazić sobie taką książkę bez Pani wypowiedzi. Dlatego zwracam się do Pani z ogromną prośbą, aby zechciała Pani napisać swoje refleksje na temat współczesnego patriotyzmu. Z nadzieją będę czekać na odpowiedź.Pozdrawiam cieplutko, z wyrazami najgłębszego szacunku jolanta białek

Jolanta Białek
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
ul. Zamkowa 3, 25-009 Kielce
jolanta.bialek@zamkowa3.pl
tel. 41 315 12 39, 41 315 26 39
609 77 18 09
www.zamkowa3.pl/ompio
jolanta bialek
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 16.02.2012 11:15

Re: Kłaniam się nisko pani Krystyno,

Postprzez Krystyna Janda Cz, 16.02.2012 22:43

Proszę mi wybaczyć nie am ochoty wypowiadać się na ten temat. Patriotyzm dla mnie to żyć i pracować najlepiej i najmądrzej jak się umie. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja