HBO

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

HBO

Postprzez nat Śr, 02.03.2011 09:44

Szeptem do mnie krzycz
Jolanta Gajda-Zadworna 01-03-2011

Po 94 dniach w wytwórni przy ulicy Chełmskiej zakończyły się zdjęcia do serialu „Bez tajemnic”. Krystynę Jandę i Jerzego Radziwiłowicza jako psychoterapeutów będziemy oglądać w HBO od jesieni codziennie.

Obrazek
Psychoterapeuta Andrzej Wolski (Jerzy Radziwiłowicz) na sesji u koleżanki po fachu (Krystyna Janda)
źródło: HBO

Niektórym się może zdaje, że od czasu filmów Andrzeja Wajdy nie widzieliśmy się z Krysią na oczy. Otóż często się spotykamy, przyjaźnimy się. To, że znów gramy razem, nie jest dla nas tak strasznym wydarzeniem, jak się to próbuje przedstawiać – komentuje aktor.

Zdaniem Radziwiłowicza, „Człowiek z żelaza” i „Człowiek z marmuru” pokazywały zupełnie inne problemy niż „Bez tajemnic” – pierwszy serial realizowany w Polsce przez HBO.

Człowiek od problemów

Przedstawiciele stacji zapewniają, że do serialu o znanym psychoterapeucie i jego pacjentach duetu Janda – Radziwiłowicz nie dobierali według klucza ich poprzednich wspólnych filmów. To po prostu znakomici aktorzy. Pasują do tych ról.

– Moja postać – Andrzej Wolski – i również psychoterapeutka Barbara znają się od bardzo dawna, zawodowo i prywatnie – opowiada Radziwiłowicz. – Mają za sobą burzliwe doświadczenia.

W przeszłości między bohaterami dochodziło do nieporozumień. Kiedy spotykają się, by zgodnie z procedurami omówić problemy Andrzeja, jako zawodowcy szybko się dogadują, ale też potrafią wykorzystać przeciwko sobie wiedzę na swój temat.

– Spotkania między nimi nie są słodkie i przyjacielskie. Szczególnie z jego strony pojawiają się próby dotknięcia jej, zranienia – mówi aktor.

Wydaje się, że w tej produkcji to on jest postacią bardziej ekspresyjną, agresywną w działaniu.

– Ja zaś nigdy nie miałam takiej roli: spokojnej, bez emocji – ocenia aktorka.

Barbara pojawia się w piątkowych odcinkach serialu. Spotyka się z Andrzejem, któremu czasem towarzyszy żona (Anna Radwan).

– Tak, jakby podsumowywała pracę głównego bohatera, ale też streszczała widzom, co działo się na ekranie w ciągu tygodnia – mówi Janda.

Bo w serialu każdy dzień poświęcony jest innemu pacjentowi Andrzeja. A podczas jego sesji dzieje się niemało.

Piekło emocji

– Rozmowy z terapeutą tylko przez moment rozgrywają się w spokojnym tonie, ściszonym głosem – zdradza Łukasz Simlat, który wraz z Iloną Ostrowską tworzy na ekranie małżeńską parę w poważnym kryzysie. – Po kilku minutach emocje zaczynają brać górę i czasami rozpętuje się piekło.

Kolejną postacią jest komandos po doświadczeniach z Afganistanu.

– W jego przypadku potrzeba pomocy kogoś mądrzejszego – mówi grający tę postać Marcin Dorociński. – Nie wystarczą rozmowy z przyjaciółmi.

W Polsce być może psychoterapia to wciąż dość nieczęsta metoda rozwiązywania problemów. Na Zachodzie jednak już nie.

– Tam do psychoanalizy podchodzi się jak do higieny – mówi Małgorzata Bela. Mieszkająca na stałe za granicą modelka z doświadczeniami aktorskimi (m.in. w „Ono” Małgorzaty Szumowskiej) gra w „Bez tajemnic” pacjentkę zakochaną w terapeucie.

Dla Beli udział w tym projekcie jest serialowym debiutem, ale jak inni aktorzy nie miała wątpliwości, by wziąć udział w serialu. Zadziałały marka i reputacja HBO. A także sposób podejścia do tematu.

– To odważny obyczajowo serial. O wszystkich sprawach, jak to u terapeuty, mówi się otwarcie, bez pruderii, czasami nawet celowo ostrzej niż zwykle – mówi Radziwiłowicz.

Reżyserami są Anna Kazejak i Jacek Borcuch. Premiera planowana jest na jesień.

Życie Warszawy
__________________________________________________________________________________________

Kuba Wojewódzki
1 marca 2011

Mea pulpa
News tygodnia

(...)
• W „Bluszczu”, piśmie każdego szanującego się intelektualisty, wywiad z Krystyną Jandą. Także o teatrze. „Nie wyobrażam sobie wieczoru, który jest powtórzeniem, kopią min i uczuć w ich formie, a nie przekazywaniem treści”. No proszę, jak to jednym zdaniem można zepsuć humor tylu fajnym aktorom.
(...)
Polityka
__________________________________________________________________________________________

Teatr TV. Jubileuszowa Janda w "Rosyjskich konfiturach"

Aż rok Krystyna Janda musiała czekać na swój jubileusz w Teatrze Telewizji. Z powodu tragicznych wydarzeń z kwietnia ubiegłego roku, premiera spektaklu "Rosyjskie konfitury" została wówczas odwołana, a specyficzny tytuł sprawiał, że wyznaczenie kolejnej daty wciąż przekładano.

Dla aktorki jest to jednak przedstawienie specjalne - jej rola Natalii jest jubileuszową - 50 kreacją w przedstawieniach Teatru Telewizji. Tym razem Janda nie ograniczyła się jednak tylko do aktorstwa, ale także wyreżyserowała sztukę. Wreszcie nadszedł czas, aby widzowie mogli świętować jubileusz razem z gwiazdą - premiera spektaklu w poniedziałek 7 marca o 22:05 w Programie 1.

Wybór "Rosyjskich konfitur" przez Jandę nie był jednak przypadkowy. "Tym razem inicjatywa wyszła ze strony telewizji, - wyjaśnia aktorka - zadzwonił do mnie ktoś z redakcji Teatru Telewizji mówiąc, że mają wspaniały, ale jednocześnie trudny do realizacji tekst i spytał, czy nie chciałabym rzucić na niego okiem. Zgodziłam się i z każdą stroną lektury byłam coraz bardziej zachwycona. Od razu odpowiedziałam, że chcę podjąć się tego wyzwania".

Jak podkreśla reżyser, na planie udało się zebrać obsadę jej marzeń. Pojawia się zatem legendarny Ignacy Gogolewski, długo niewidziana Agnieszka Krukówna, a także Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Mandat i Rafał Mohr. W postać czarnego charakteru fantastycznie wcieliła się natomiast Maria Seweryn. Na ekranie nie zabraknie też samej Jandy, która została głową całej wielopokoleniowej, rosyjskiej rodziny, która nie jest w stanie przystosować się do współczesnego świata.

Premiera spektaklu na antenie TVP1, w poniedziałek 7 marca o godzinie 22:05
Materiał nadesłany (e-Teatr.pl)
02-03-2011
_________________________________________________________________________________________

Serdecznie pozdrawiam Pani Krystyno i do zobaczenia w Poznaniu.
Tak się składa, że umili Pani mój ostatni wieczór z rodziną przed moją przeprowadzką do Warszawy...
Kłaniam się,

Natalia
w szeregu biegniesz kilka lat,
a potem - jazda w boski sad!
Avatar użytkownika
nat
 
Posty: 3038
Dołączył(a): Cz, 22.01.2009 14:19
Lokalizacja: W-wa/Poznań

Re: HBO

Postprzez Krystyna Janda Śr, 02.03.2011 11:11

Miłej przeprowadzki i miłej Warszawy...
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja